Racketball Winter League

The Club runs winter racketball leagues which take place from October through to April.

In these leagues members are part of a team of three man team who play once a week.

Matches consist of a five minute knockup, then a twenty five minute non stop racketball match using American scoring.

It’s good fun and great competition; it’s also a social night as you are part of a team. The teams have a mixture of men, women and juniors.

Teams

Team Number 1 Number 2 Number 3
A Neil McIntyre Anthony Bennett Mark Birtles
B John Webster Eddie Burns Kathryn Dorling
C Martin Garbutt Paul Harrison Julie H/Dot Spradberry
D Paul Webb Dave Linfoot Pete Bell
E Rod Tate Steve Dunn Gill Moverley
F Kev Lorne Mike Craven Nigel Dennison
G Rich Witty Colin McLocklan
H Chris Brown Paul Obrien Rich Wright
I Graham Wright Dale Cox Rich Piercy
J Dave Crees Gill Moverley Graeme Cooksey
K Steve Knowles Pete Kaiser Mike Earles
L Anthony Jenson Jenny Dagg Graham Wise

Read more »

Fixtures

Winter League Racketball

13 Court 2 K v L Tues 21st Jan 19 Court 1 C v B Tues 3rd Mar
3 G v D 2 J v F
4 J v A Wed 22nd Jan 3 G v I Wed 4th Mar
2 H v C Thurs 23rd Jan 2 H v L Mon 2nd Mar
3 B v I 3 E v K
4 F v E 4 D v A
14 Court 1 L v E Tues 28th Jan 20 Court 3 L v B Tues 10th Mar
2 A v I 4 I v F
1 C v G Wed 29th Jan 1 H v G Wed 11th Mar
2 B V H 2 J v E
3 K v J 3 A v C
4 D v F Thurs 30th Jan 4 K v D Thurs 12th Mar
15 Court 3 G v B Tues 4th Feb 21 Court 1 A v B Tues 17th Mar
4 I v K 2 C v K
4 E v D Weds 5th Feb 3 E v I Wed 18th Mar
1 F v C Thurs 6th Feb 1 F v H Thurs 19th Mar
2 A v H 2 D v J
3 J v L 3 G v L
16 Court 3 C v E Tues 11th Feb 22 Court 1 L v A Tues 24th Mar
1 L v D Wed 12th Feb 2 J v C
2 J v I 1 I v D Wed 25th Mar
3 K v H 2 K v B
2 B v F Thurs 13th Feb 3 H v E
3 A v G 3 G v F Thurs 26th Mar
17 Court 1 D v C Tues 18th Feb Semi final Playoffs - Individual Tues 31st March
2 H v J Semi final Playoffs - Team Thurs 2nd April
4 E v B Wed 19th Feb
2 F v A Thurs 20th Feb Final - Individual Tues 7th April
3 G v K Final - Team Thurs 9th April
4 I v L
18 Court 3 L v C Tues 25th Feb
4 K v F
1 J v G Wed 26th Feb
2 B v D
3 H v I
4 A v E Thurs 27th Feb


Order of Play will change each week as shown on the fixtures above.
Matches still played on Wednesdays and Thursdays.
The Monrad event is based on your teams ranking in the results table at week 13.

Your first match is organised for you and will be played as normal on the date as shown above.

The winner of each match takes the higher ranking of the two teams and moves to the next round as that ranking.

This will continue like this into round 3 for your final match where you will end up with a final position in the league table.

Read more »

Order of Play

Week 7pm 7.30pm 8.00pm
1 1 2 3
2 3 1 2
3 2 3 1
4 1 2 3
5 3 1 2
6 2 3 1
7 1 2 3
8 3 1 2
9 2 3 1
10 1 2 3
11 3 1 2
12 2 3 1
13 1 2 3
14 3 1 2
15 2 3 1
16 1 2 3
17 3 1 2
18 2 3 1

Read more »

Results

Week 17

Rank Team Score No. 1 Score No. 2 Score No. 3 Score
1 D 2377 Chris Brown 821 Dave Linfoot 843 Pete Bell 874
2 A 2283 Dave Crees 718 Antony Bennett 836 Nigel Dennison 795
3 H 2274 Steve Knowles 634 Dale Cox 721 Mike Earles 729
4 G 2234 Rich Witty 625 Paul Harrison 659 Dot/Julie 719
5 J 2233 Martin Garbutt 607 Colin McLocklan 627 Mark Birtles (A) 712
6 C 2220 Neil McIntyre 606 Paul O'Brien 602 Graeme Cooksey 680
7 I 2202 Tony Jensen 549 Jenny Dagg 584 Gill Moverley 626
8 B 2183 Paul Webb 538 Steve Dunn 564 Kath Dorling 562
9 E 2151 Rod Tate 517 Mike Craven 493 Graham Wise 532
10 K 2146 Graham Wright 476 Gill Moverley 424 Rich Wright 504
11 F 2038 Kev Lorne 460 Eddie Burns 424 Mark Birtles (G) 479
12 L 1978 John Webster 391 Pete Kaiser 377 Rich Piercy 266

Read more »